5 ay önce
5 ay önce

Ürün Geliştirme Süreciniz İçin Dış Kaynak Kullanımı İçin En Önemli 4 Neden?

Bir ürünü konseptten gerçeğe dönüştürme yolculuğunun tamamına ürün geliştirme denir. Sadece bir fikri hayata geçirmenin farklı aşamaları vardır ve her akıllı işletme sahibi, ürün geliştirmenin her aşamasının markalarının başarısı için çok önemli olduğunu bilir.

Ürün geliştirme , özellikle şirket teknik bilgiden veya mevcut tesislerden veya ekipmandan yoksunsa karmaşık olabilir.

Ürün Geliştirme ve Ürün Yönetimi

Bazı insanlar ‘ürün geliştirme’ ve ‘ürün yönetimi’ terimlerini birbirinin yerine kullanabilir, ancak bunlar aynı anlama gelmez.

Ürün geliştirme, tasarım, pazarlama, imalat, test ve dağıtım dahil olmak üzere malların yönetimini içerebilen ürün yaratmanın farklı aşamalarını kapsar. Başka bir deyişle, ürün yönetimi, ürün geliştirme sürecinin bir parçasıdır.

Ürün Geliştirme Aşamaları

Bir şirketin ürün geliştirme süreci, başka bir kuruluşun taahhüdünden farklı olabilir. Genel olarak, yeni bir ürün (veya hizmet) geliştirmenin beş aşaması vardır.

 • Yeni Fikirleri Keşfedin: İster organizasyon içinde beyin fırtınası yaparak isterse müşterilerin önerilerinden bir fikir üreterek olsun, ürün geliştirme sürecini hızlı bir şekilde başlatmak için bir konsepte sahip olmak çok önemlidir.

Bir ürün konsepti yaratmanın bir yolu, çözülmesi gereken bir (tüketici) sorunu veya bir pazar ihtiyacı aramaktır.

 • Araştırma ve Geliştirme:  Ar-Ge aşaması iki önemli bileşenden oluşur: pazar araştırması ve prototip oluşturma.

Pazar araştırması, genellikle prototipi ve nihai ürünü üretmek için gereken çeşitli malzeme ve süreçleri araştırmayı içerecektir. Pazar araştırması sırasında çoğunlukla bulunabilirlik, fiyatlar ve gelecek nesiller dikkate alınır. Prototiplemenin ve nihai üretim sürecinin temelini oluşturacağından, pazar araştırmasında kapsamlı bir çalışma yaptığınızdan emin olun. Bu amaç için tanınmış bir prototipleme şirketi kiralayın .

Prototip oluşturma, üretim süreçlerini simüle etmeyi içerir, ancak daha küçük bir ölçekte. İnsanlar, aracın kesinliğini, işlevselliğini ve analizini sağlamak için genellikle farklı prototipleme teknikleri kullanır. En yaygın doğru yöntem, Fotokimyasal işleme olarak da bilinen kimyasal aşındırmadır . Doğru olmasının yanı sıra zamandan ve paradan da tasarruf sağlar, bu da onu çok faydalı kılar.

Pazar araştırması, rakip ve pazar analizi yoluyla ürün özelliklerini tanımlamaya yardımcı olur. Minimum uygulanabilir ürün (MVP) veya prototip, kuruluşun araştırma bulgularına dayalı olarak gerçek bir ürünü bir araya getirmesini sağlar.

 • Ürünün Test Edilmesi: Prototipleme şirketi tarafından geliştirilen MVP , tüketiciler veya potansiyel müşteriler üzerinde test edilir. Farmasötik ürünler söz konusu olduğunda, yeni bileşikler laboratuvar hayvanları veya insan denekler üzerinde test edilir.

Farmasötik ürün geliştirme süreci , ürünleri müşterileri adına test eden üçüncü taraf şirketlerin yardımıyla daha verimli hale getirilir.

 • Ürün Analizi: Ürünün test edilmesinden elde edilen bilgiler, nihai ürün kullanıma sunulmadan önce prototipi değiştirmek için kullanılır.
 • Ürün Yayını ve Dağıtımı: Kullanıcı geri bildirimi yinelemesinden sonra nihai ürün, pazarlama ve reklam yoluyla tüketicilere sunulur.
 • Ürün Geliştirmede Dış Kaynak Kullanımı İçin En Önemli 4 Neden

  Birçok şirket, kuruluşun ticari sırlarından ödün verme korkusuyla ürün geliştirme sürecini dış kaynak kullanmaktan çekinir. Bununla birlikte, dış kaynaklı ürün geliştirmenin avantajları, dezavantajlarına baskın gelir.

  İşte nedeni:

  • Tasarruf

  Pahalı görünse de, dış kaynaktan ürün geliştirme uzun vadede daha uygun maliyetlidir. Yeni bir ürün geliştirmek zaman ve para gerektirir, sonuçta bir fikri başarıyla hayata geçirmek için birçok şey yapılmalıdır.

  Ürün geliştirmenin tüm yönleri şirket içinde yapıldığında, proje maliyetlerinizi kontrol etmek zordur. Üçüncü taraf bir firmadan yardım istemek veya elektronik toplu kayıt gibi teknolojilerden yardım istemek , kuruluşun işgücü giderlerinden (maaş, sosyal haklar, işe alım), idari (insan kaynakları, BT desteği, yönetim) ve altyapıdan (ofis) tasarruf etmesine olanak tanır. alan, yazılım ve bilgisayarlar) maliyetleri.

  Ayrıca, ürün geliştirmeyi dış kaynak olarak kullanırken, destek maliyetlerini optimize etmek ve bulut kaynaklarının verimli kullanımından yararlanmak için BT altyapı yönetimi yeterliliklerinden yararlanabilirsiniz. Profesyoneller tarafından yapılan kapsamlı BT altyapısı optimizasyonu  , genellikle %50’ye kadar daha düşük BT destek maliyetleri ve %40 daha düşük bulut tüketim maliyetleri ile sonuçlanır.

  • Daha Hızlı Geri Dönüş Süresi

  Dış ürün geliştirme firmaları, kaynak sınırlamaları veya dik öğrenme eğrileri hakkında endişelenmeye gerek kalmadan süreç hemen başlayabildiğinden, daha hızlı geri dönüş süreleri sağlar. Amaç, yeni ürünü pazarlama süresini hızlandırmaksa, çözüm dış kaynaklı tasarım ve geliştirmedir.

  Şirketiniz , hedef pazarınızı hemen yakalamak için harici bir geliştirme firmasının çok disiplinli uzmanlığından ve teknolojik yeteneklerinden yararlanmalıdır . Yabancı bir firma ile çalışmak, ürünlerinizi hedeflenen pazara başkalarından önce tanıtmanızı sağlayarak rekabetçi duruşunuzu korumanızı sağlar.

  • Yeni Fırsatlar Açıyor

  Uzman bir ürün geliştirme ekibiyle çalışmak hem yeni kurulan şirketler hem de yerleşik işletmeler için faydalıdır. Ürün geliştirme süreci ilerledikçe kuruluş yeni bir bakış açısı kazanabilir ve yeni fırsatları fark edebilir.

  Şirketinize önemli miktarda ürün geliştirme süreci uzmanlığı eklemenin yanı sıra, güvenilir bir dış kaynak kullanım ortağı, ürün veya hizmet tekliflerinizi iyileştirmenize veya yenilemenize yardımcı olabilir.

  • Temel Faaliyetlere Öncelik Verin

  Eldeki ürün geliştirme görevleri olduğunda, kuruluşun temel faaliyetleri etkilenebilir veya tam tersi olabilir. Şirket içi ekip üyeleri, bilgi veya becerilerinin ötesine geçen yeni projeler üzerinde çalışırken uzmanlıklarını kullanamazlar.

  Güvenilir bir üçüncü taraf geliştirme şirketi ile çalışmak, ürünü pazara hazırlamak için yapılması gereken görevleri azaltır. Harici bir ürün geliştirme ekibi, ekip üyelerinin temel faaliyetlerine öncelik vermelerine ve odaklanmalarına izin vererek kuruluşunuzun verimliliğini artırır.

  Götürmek

  Saygın bir üçüncü taraf ürün geliştirme şirketi kiralamak, kuruluşunuzun temel işlevlerinden ödün vermeden en son ürün teklifinizi tanıtmasına olanak tanır. Bu, şirketinizin birincil faaliyetlerine odaklanabileceği ve ürün geliştirme görevlerini uzman bir dış ortağa atayabileceği anlamına gelir.

  Kuruluş içindeki tüm geliştirme görevlerini gerçekleştirmeniz gerekmediğinde proje maliyetleri de daha etkin bir şekilde kontrol edilebilir.

Paylaşın

Okunanlar
  56

  Etik Pazarlama Hiç Var mı?

  72

  İş Hayatında Rakiplerinizden Nasıl Öne Çıkılır?

  78

  Ofisinize Verimliliği Arttıracak 3 Teknik Fikir

  78

  Pistinizi Bilin ve En Üst Düzeye Çıkarın

  78

  Çalışanlarınızın Verimliliğini Nasıl Artırırsınız?

  79

  Doğru Ticari Kredi Brokeri Nasıl Bulunur?

  79

  Pula Uygulaması Tek Bir Bağış Toplama Çözümü Nedir?

  79

  Pandemi Sırasında Finansman Aramak Hakkında Bilmesi Gerekenler

  80

  Girişiminizin Neden Sosyal Medya Pazarlama Stratejisine İhtiyacı Var?

  80

  Ürün İnovasyon Stratejisi nedir?