6 ay önce
6 ay önce

Pandemi Sırasında Finansman Aramak Hakkında Bilmesi Gerekenler

Bu küresel salgının ortasında, startup’lar işlerini sürdürmek için yorulmadan çalışıyorlar. Birçokları için bu, bugün iş sürekliliğini korumaya yardımcı olacak ve aynı zamanda gelecekteki planlamaya kadar uzanan finansmanı güvence altına almak anlamına gelir.

İşletmenizin sağlığı her zamankinden daha önemli ve şimdi yaptığınız sermaye seçimleri şirketinizin gidişatı üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olacak. Baskı devam ediyor, ancak şimdi sizin veya şirketiniz için avantajlı olmayabilecek bir finansman anlaşmasına körü körüne acele etmenin zamanı değil.

Bu zorlu yeni arazide gezinirken size yardımcı olmak istiyoruz. İşletmeniz için en iyi finansman seçeneklerini değerlendirirken ve bugün ve uzun vadede büyüme kilometre taşlarına ulaşmaya devam ederken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır.

Borç finansmanı girişimlerin mevcut ihtiyaçlarını karşılıyor

COVID-19 son derece yıkıcı olsa da, başlangıç ​​finansmanı ihtiyacını azaltmadı. Aslında, Kuzey Amerika’daki girişimler arasında finansman için önemli bir talep görmeye devam ediyoruz.

Ancak finansman ortamı bir kez daha değişti.

Risk sermayesi gibi öz sermaye sermayesini güvence altına almak her zaman zor olmuştur, ancak mevcut kriz durumu daha da kötüleştirmiştir. VC’ler mevcut portföy şirketlerini desteklemek için mevcut fonları kullanıyor.

Daha az öz sermaye ile daha fazla girişimci kısa ve uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılamak için borç finansmanına yöneliyor. Borç finansmanı, fonlara hızlı erişim sağlar, öz sermaye sahipliğini ve işinizin kontrolünü elinizde tutmanızı sağlar ve hızlı büyüme baskısını hafifletir – bu mevcut ortamda tüm kritik avantajlar.

Ancak, tüm borç finansmanı eşit değildir. Sermaye arayışınıza gözleriniz açık bir şekilde yaklaşmanız gerekiyor.

Doğru finansman seçeneğini seçmenize yardımcı olacak 3 soru

Şirketiniz için en iyi seçenek, büyük ölçüde çeşitli finansman seçeneklerinin dengelerini nasıl değerlendirdiğinize bağlıdır. Neye ihtiyacınız olduğunu anlamanıza yardımcı olması için, bu üç soruyu göz önünde bulundurarak başlayın.

1. Fonları nasıl kullanacaksınız?

Üç gün içinde bordro yapmak veya envanter almak gibi acil ihtiyaçlarınız mı var? Müşterilerin size ödeme yapmasını beklerken boşluk aylarında nakit desteğine mi ihtiyacınız var? Bu tür “çalışma sermayesi” arayan birçok girişim, bu kısa vadeli ihtiyaçları karşılamalarına ve operasyonlarını sürdürmelerine yardımcı olmak için kredi kartları, kredi limitleri ve kısa vadeli kredilerle birlikte federal teşvik programlarına yöneliyor.

Pandemi sırasında sadece ışıkları açık tutmaya çalışıyor veya büyüme yaşıyor olsanız da, her şirketin büyüme kilometre taşlarını belirlemesi ve gelecek için plan yapması gerekiyor. Bu, daha uzun vadeli, stratejik girişimleri beslemek için “sermayeyi büyütme” çağrısı yapıyor.

Büyüme sermayesi arayan girişimciler , önceden belirlenmiş bir zaman diliminde yinelenen ödemelerde sabit bir tutarla geri ödenen vadeli kredileri tercih edebilirler. Bazı borç verenlerin, vadeli kredinin yanı sıra, işletmelerin daha sonra ihtiyaç duyduklarında ek fonlar çekmelerine olanak tanıyan bir “ileriye dönük taahhüt” sunduğunu da unutmayın.

Büyüme sermayesi için başka bir seçenek , aylık net gelirinizin iniş ve çıkışlarını karşılamak için esnek bir geri ödeme planı sunan Gelire Dayalı Finansmandır (RBF) .

2. Toplam geri ödeme tutarı nedir? 

Büyüme sermayesi seçeneklerini karşılaştırmaya başladığınızda, farklı borç verenlerin çok farklı şartları olduğunu hemen öğreneceksiniz. Sermayenin gerçek maliyetini belirlemek için, öncelikle toplam maliyeti – geri ödemeniz gereken tam tutarı – ve geri ödemeniz gereken zaman dilimini hesaplamanız gerekir.

Yıllık yüzde oranı (APR), paranın zaman değeri (TVM) ve ücretler (hem açık hem de gizli) gibi faktörlerin tümü, hepsi bir arada maliyette oynayacaktır. Gerçek sermaye maliyetinin nasıl hesaplanacağı konusunda daha fazla rehberlik için e-Kitabımızı indirin: Sermaye İhtiyaçlarınız için Doğru Finansmanı Bulma

3. Borç veren başka hangi kontrolleri veya sözleşmeleri isteyecektir?

Size borç verdikten sonra işletmenizin kredi/risk profilini önemli ölçüde değiştirmediğinizden emin olmak için, borç verenler, bankada her zaman en az 100.000$’a sahip olmak gibi kredi yapılarına belirli koşullar getirebilir.

İnce baskıyı araştırın ve kredinin maliyet ve kontrol bileşenlerinin operasyonlarınızı nasıl etkileyeceğini net bir şekilde anladığınızdan emin olun. Örneğin, kredinin borç sözleşmeleri varsa, sözleşmelerin ne zaman ihlal edileceğini görmek için geçmiş verilerinize karşı bazı olasılık senaryoları çalıştırın.

Partnerinizin gücünü değerlendirin

Bu üç önemli soruyu yanıtladıktan sonra, son olarak düşünmeniz gereken şey, hangi borç verenle ortak olmak istediğinizi değerlendirmektir.

Doğru finansman ortağını getirmek, bağış toplama yolculuğunuzda vereceğiniz en önemli kararlardan biridir. İhtiyaçlarınıza göre doğru finansman yapısını sunacak ve sizinle birlikte büyüme yeteneğine sahip bir sermaye sağlayıcı bulmanız gerekiyor. Ayrıca bağlantılar, katma değerler ve diğer sermaye kaynaklarına girişler dahil olmak üzere finansmandan fazlasını sağlayabilecek bir ortağa ihtiyacınız var.

Borç veren ortağınızın gücünü değerlendirmek için bu kontrol listesini kullanın:

 • Borç verenin riski değerlendirmedeki sicili nedir?
 • Artımlı büyümeye öncelik veriyorlar mı?
 • Şirketinizle birlikte büyümek için ek kapasiteleri var mı?
 • Durgunluk ve toparlanma yoluyla devam eden sermaye ihtiyaçlarınızı destekleyebilecek durumdalar ve istikrarlılar mı?
 • Topluluktaki diğer girişimciler nezdinde itibarları nedir?
 • Borç vereniniz sektör içinde tavsiye, rehberlik ve ağ kurma konusunda istekli mi?
Paylaşın

Okunanlar
  56

  Etik Pazarlama Hiç Var mı?

  73

  İş Hayatında Rakiplerinizden Nasıl Öne Çıkılır?

  78

  Çalışanlarınızın Verimliliğini Nasıl Artırırsınız?

  79

  Pistinizi Bilin ve En Üst Düzeye Çıkarın

  79

  Doğru Ticari Kredi Brokeri Nasıl Bulunur?

  79

  Ofisinize Verimliliği Arttıracak 3 Teknik Fikir

  80

  Girişiminizin Neden Sosyal Medya Pazarlama Stratejisine İhtiyacı Var?

  80

  Yıl Sonundan Önce Finansman Sağlamanın Yararları Nelerdir?

  80

  Pula Uygulaması Tek Bir Bağış Toplama Çözümü Nedir?

  80

  Nasıl Bitcoin Almalısınız ve Riskleri Nelerdir?