6 ay önce
6 ay önce

Çeşitlendirme Stratejisi Nedir?

Bir şirket evriminde belirli bir noktaya ulaştığında, kurucular, yatırımcılar ve yöneticiler genellikle çeşitlendirme gibi bir büyüme stratejisi planlamayı ve uygulamayı düşünürler. Çeşitlendirme stratejisi, 1957’de Igor Ansoff tarafından tanımlanan ve şirketlerin erişebilecekleri diğer pazarlara veya erişimlerini ve gelirlerini artırmak için piyasaya sürebilecekleri yeni ürünlere bakmalarını sağlayan dört ana büyüme stratejisinden biridir .

Igor Ansoff kimdi?

Igor Ansoff, 1950’lerde stratejik yönetimin kendi disiplini olarak ortaya çıkması ve tanınmasındaki önemli rolü nedeniyle stratejik yönetimin babası olarak bilinen uygulamalı bir matematikçi ve son derece başarılı bir işletme yöneticisiydi. Ansoff, bir işletme için yalnızca dört temel büyüme alternatifinin mevcut olduğunu öne sürdü. Kurumsal bir strateji olarak, bir işletmenin artan pazar penetrasyonu , pazar geliştirme , ürün geliştirme veya çeşitlendirme yoluyla büyüyebileceğini iddia etti .

Ansoff Matrisi

Bu dört büyüme stratejisi, Ansoff tarafından 2×2 matrisi (şimdi Ansoff Matrisi olarak bilinir) kullanılarak belirlendi ve bir eksende yeni veya mevcut ürünlerden ve diğerinde yeni ve mevcut pazarlardan oluşuyordu. Ansoff matrisi, şirketlerin etkili bir büyüme stratejisi planlamasına ve uygulamasına yardımcı olmak için basit ama etkili bir çerçeve sağlayan, yaygın olarak kullanılan bir stratejik planlama aracıdır.

çeşitlendirme stratejisi tanımı

Yukarıdaki görselin de açıkça gösterdiği gibi, çeşitlendirme stratejisi yeni pazarlara yeni ürünler eklenerek tanımlanmaktadır. Ancak, çeşitlendirme stratejisi gerçekten nedir ve onu özellikle ideal bir iş büyüme stratejisi yapan nedir?

Bu stratejinin farklı örneklerine bir göz atıyor, ne zaman ve neden uygulanması için ideal bir büyüme stratejisi olabileceğini tespit ediyor ve bir işletme üzerinde sahip olabileceği potansiyel etkiyi gösteriyoruz.

Çeşitlendirme stratejisi nedir?

Çeşitlendirme stratejisi, zaten bildiğimiz gibi, yeni pazarlarda yeni ürünler geliştiren bir şirket tarafından belirlenen bir iş büyüme stratejisidir. Bu tanım bize çeşitlendirme stratejisinin ne olduğunu söyler, ancak bazı şirketler için neden ideal bir iş büyüme stratejisi olduğuna veya nasıl uygulandığına dair değerli bir fikir vermez .

Şirketler neden çeşitlenir?

Her şeyden önce, şirketler daha fazla kârlılık elde etmek için çeşitlendirme yaparlar. Çeşitlendirme, işletmeler tarafından henüz keşfetmedikleri pazarlara ve sektörlere açılmalarına yardımcı olmak için kullanılır. Bu, bu yeni pazarlarda müşterilere hitap edecek yeni ürünler, hizmetler veya özellikler ekleyerek elde edilir.

İşletmeler, erişimlerini ve çekiciliklerini genişleterek satış için yeni yollar keşfedebilir ve buna karşılık karlarını büyük ölçüde artırma potansiyeline sahiptir.

Şirketler, daha yüksek kârlılık elde etmenin yanı sıra, çeşitli başka nedenlerle çeşitlendirmeyi tercih ediyor. Örneğin, çeşitlendirme aynı zamanda bir şirketin sektördeki gerileme riskini en aza indirmesine izin verebilir, marka imajını artırabilir ve aynı zamanda bir şirketi güçlü rekabetten korumak için bir savunma mekanizması olarak kullanılabilir.

Öte yandan, çeşitlendirme stratejisinin dezavantajları da vardır. Ansoff tarafından önerilen dört büyüme stratejisinden çeşitlendirme sadece en riskli değil aynı zamanda en karmaşık olanıdır.

Çeşitlendirme stratejisinin riskleri

Pazara nüfuz etme stratejisinden farklı olarak, çeşitlendirme stratejisi, yalnızca yeni ürünlerin geliştirilmesiyle ilişkili doğal riskler nedeniyle değil, aynı zamanda işletmenin yeni pazarda çalışma deneyiminin olmaması nedeniyle de yüksek riskli olarak kabul edilir. Bir şirket çeşitlendirmeyi seçtiğinde, bilinçli olarak kendilerini büyük bir belirsizliğe sokarlar.

Ek olarak, çeşitlendirme genellikle insan ve mali kaynakların önemli ölçüde genişletilmesini gerektirir ve bu bazen temel endüstrilerdeki kaynakların tahsisi üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Bu nedenlerle, bir şirketin yalnızca mevcut ürün veya mevcut pazar artık daha fazla büyüme için fırsatlar sunmadığı zaman bir çeşitlendirme stratejisi izlemesi önerilir. Şirketlerin, çeşitlendirmeye karar vermeden önce riskleri kapsamlı bir şekilde değerlendirmesi ve karlı bir sonuç elde etme olasılığını değerlendirmesi çok önemlidir.

Daha Hafif Kredi HattıBir çeşitlendirme stratejisi düşünüyor musunuz?

SaaS şirketiniz için bir çeşitlendirme stratejisi düşünüyorsanız, Lighter Capital başarıyı garantilemek için gerekli finansal kaynaklara erişmenize yardımcı olabilir. Finansman seçeneklerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için yan yana ürün karşılaştırmamıza göz atın veya şirketiniz için en iyi seçeneği belirlemenize yardımcı olması için finansman uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçmek için şimdi başvurun.

 

Farklı çeşitlendirme stratejisi türleri

İş dünyasında, büyüme için “herkese uyan tek bir strateji” çözümü yoktur. Çeşitlendirme, bir işletmenin ilerlemek istediği yöne bağlı olarak kendisini çeşitli şekillerde sunabilir ve mevcut iş teklifiyle ilgili veya ilgisiz olabilir.

yatay çeşitlendirme

Şirketiniz, şu anda sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgisi olmayan, ancak mevcut müşterilerinizin bazı ihtiyaçlarını daha fazla karşılayabilecek ürün veya hizmetler eklemeye karar verirse, buna yatay çeşitlendirme denir.

Yatay çeşitlendirme, çoğunlukla tanıdık müşteri ve pazar segmentlerinde çalıştığınız için genellikle en az risk içeren çeşitlendirme stratejisidir. Dunder Mifflin Paper Company’nin CEO’su olduğunuzu varsayalım   yazıcı üretimine geçmek tamamen mantıklı olabilir. Bu tamamen farklı bir üründür, ancak mevcut müşterilerinizin çoğunu çekme potansiyeline sahiptir. (Ve mükemmel kalite kontrolü sayesinde, umarım bu yazıcılar alev almaz .)

eşmerkezli çeşitlendirme

Konsantrik çeşitlendirme, bir şirket teknolojik olarak mevcut ürünlerine benzeyen yeni bir ürünle yeni bir pazara girdiğinde ve bu nedenle endüstri deneyimi, teknik bilgi birikimi ve hatta bazen halihazırda mevcut olan üretim süreçleri gibi şeylerden yararlanarak bazı avantajlar elde edebildiğinde ortaya çıkar. . Bir ürün için satışlar düşüyorsa, gelirdeki kayıp diğer ürünlerden yapılan satışlardaki artışla dengelenebileceğinden, eş merkezli çeşitlendirme faydalı olabilir.

Konsantrik çeşitlendirmenin bir örneği, tıknaz masaüstü bilgisayarlardan dizüstü bilgisayar üretimine geçiş yapan bir bilgisayar üreticisi olabilir. Bu, daha taşınabilir çözümler talep eden yeni bilgisayar kullanıcıları dalgasından anında yararlanmalarını sağlayacaktır.

Konglomera çeşitlendirmesi

Yepyeni müşteri tabanlarına ulaşmak için alakasız ürünlerle tamamen yeni pazarlara çeşitlenmek istiyorsanız, buna konglomera çeşitlendirmesi denir. Holding terimi, tamamen farklı endüstrilerde birden fazla ticari varlığı işleten tek bir şirket grubunu ifade eder. Bireysel varlıkların tümüne sahip olan ana şirket, bir holding olarak bilinir ve bir holding çeşitlendirme stratejisini başarıyla uygulayarak bir hale geldi.

Holding çeşitliliğine bir örnek,  1868’de kurulan ve bir otel şirketi olarak mütevazi başlangıcından 100 bireysel şirketi kapsayan küresel çok uluslu bir şirkete dönüşen Tata Group olabilir. Şu anda kimya, çelik, otomotiv, mühendislik, telekomünikasyon, bilgi sistemleri ve sarf malzemeleri gibi çeşitli sektörlerde 706.000 kişiyi istihdam etmektedir.

Dikey çeşitlendirme

Dikey çeşitlendirme, dikey entegrasyon olarak da bilinir ve bir şirket, normalde ayrı şirketler tarafından yürütülen iki veya daha fazla üretim aşamasını birleştirerek tedarik zincirinde yukarı veya aşağı hareket ettiğinde ortaya çıkar. Bu genellikle şirketin, hammadde alımı, üretim süreçleri, montaj, dağıtım ve satış gibi temel ürünlerinin üretimi ve dağıtımıyla ilgili işlevlerin bir kısmını veya tamamını devralmaya karar verdiği anlamına gelir.

Örneğin, bir perakendeciyseniz, dikey çeşitlendirme, şu anda sattığınız ürünleri üretmeye geçmeniz anlamına gelebilir. Bu, işletmenizin “yerinde” tüm ihtiyaçlarını karşılayarak maliyetleri düşürmeye yardımcı olabilirken, dezavantajı, işinizin esnekliğini ve gelecekte yatay çeşitlendirme fırsatını azaltabilmesidir.

Tedarik zincirinde hareket ettiğiniz yöne göre tanımlanan iki tür dikey çeşitlendirme vardır.

1. İleriye dönük çeşitlendirme

İş konumlandırmanız açısından bir tedarik zincirinin başlangıcındaysanız, zincir boyunca operasyonları daha fazla kontrol etmek istediğinize karar verebilirsiniz. Bunun bir örneği, ham ürününün işlenmesine ve geliştirilmesine genişlemek istediğine karar veren bir madencilik şirketi olabilir.

2. Geriye doğru çeşitlendirme

Bir tedarik zincirinin sonuna yaklaştıysanız, ürününüze dönüşen pazarları nasıl çeşitlendireceğinizi düşünebilirsiniz. Örneğin, Netflix bir medya dağıtım platformu olarak başladı, ancak şimdi kendi içeriğini üretiyor.

Çeşitlendirme stratejisi örnekleri

Moz.com : Bu popüler SEO aracı, uzmanların ve pazarlamacıların teorilerini, araştırmalarını ve sonuçlarını paylaşabilecekleri bir blog ve çevrimiçi topluluk olan SEOmoz olarak başladı.

Bu siteyi birkaç yıl başarıyla yürüttükten sonra, kurucular sektörlerinde bir talep (ve bir boşluk) olduğunu fark ettiler. İlk finansman turu sağlandıktan sonra, kendi SEO yazılımlarını geliştirmeye ve bunu abonelik tabanlı bir çözüm olarak pazarlamaya başladılar. Bugün Moz, piyasadaki önde gelen SEO araçlarından biridir ve yaklaşık 45 milyon dolar değerindedir  yalnızca çevrimiçi bir topluluk olarak kalsalardı bu mümkün olmayacaktı.

HubSpot :  Gelen pazarlama devi HubSpot, içeriklerini ve müşterilerini yönetmek için daha akıcı bir yola ihtiyaç duyan 1-10 çalışanı olan küçük işletmeleri hedefleyen bir yazılım çözümü olarak başladı.

Popülerlikleri ve talepleri arttıkça Hubspot, kurumsal düzeydeki ihtiyaçları karşılamak için yazılımını çeşitlendirdi. Bu, 2007’deki 255.000 ARR’den 2010’a kadar 15,6 milyon dolarlık büyük bir gelire ulaştığını gördü. Şirket, 2014’te halka arzıyla halka açıldı, etkileyici bir 125 milyon dolar topladı ve şirketin piyasa değerini yaklaşık 880 milyon dolar olarak belirledi.

Mailchimp : 2019’un  başlarında, e-posta yazılımı sağlayıcısı Mailchimp, ürünlerini çeşitlendirdiklerini ve kazançlı CRM pazarına doğru genişlediklerini duyurdu . Bu, şimdiki kullanıcılar için daha fazla işlevselliğe sahip bir ürüne (başka bir yerde ürün alışverişine gitmek zorunda kalmadan) erişebilmeleri açısından büyük bir haber olsa da, %15-20’lik yüksek fiyat artışları,yeni ürünle ilgili kullanıcı coşkusunu azaltan çevrimiçi bir kargaşaya neden oldu . hepsi bir arada pazarlama platformu. Bu, birçok mevcut müşterinin çıkmasına neden oldu.

Özetle, bir çeşitlendirme stratejisi, erişim ve gelir açısından bir altın madeni olabilir, ancak bir risk unsuruyla birlikte gelir. Şirketler önce başka büyüme stratejileri izlemeli ve çeşitlendirmeyi yalnızca mevcut ürünleri veya mevcut pazarları artık daha fazla büyüme için fırsatlar sunmadığı zaman düşünmelidir. Dikkatli planlama, müşteri ihtiyaçlarının analizi ve mevcut pazar trendlerine dair keskin bir anlayışla, iyi düşünülmüş bir çeşitlendirme stratejisi, işinizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak için tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

Paylaşın

Okunanlar
  56

  Etik Pazarlama Hiç Var mı?

  73

  İş Hayatında Rakiplerinizden Nasıl Öne Çıkılır?

  78

  Ofisinize Verimliliği Arttıracak 3 Teknik Fikir

  78

  Pistinizi Bilin ve En Üst Düzeye Çıkarın

  78

  Çalışanlarınızın Verimliliğini Nasıl Artırırsınız?

  79

  Doğru Ticari Kredi Brokeri Nasıl Bulunur?

  79

  Pandemi Sırasında Finansman Aramak Hakkında Bilmesi Gerekenler

  80

  Girişiminizin Neden Sosyal Medya Pazarlama Stratejisine İhtiyacı Var?

  80

  Ürün İnovasyon Stratejisi nedir?

  80

  Yıl Sonundan Önce Finansman Sağlamanın Yararları Nelerdir?